Výpravy
 

Těžké sněhové vločky padají na břidlicové střechy - vybaví se mi hláška z mého oblíbeného filmu, když mi na rukáv kabátu usedne vločka a vpije se do látky. TheMelin na mě mávne zpoza rohu. Rychle se zvednu na nohy a přikrčeně se sunu za ním. Opírám se o chladnou stěnu zámku, která se na několika místech ve velkém drolí.

Spolu s Calwen opouštíme teplo domova a míříme do zataženého zimního dne. Naším cílem je dnes relativně malý objekt, o to více však zajímavý.
Cesta skrz opadané listnaté lesy v poklidu ubíhá. Konečně vidíme odbočku na vedlejší silničku. Auto zastavujeme u zákazu vjezdu relativně daleko od cílové lokace.
Teplota je lehce kolem nuly a vlhká zima...

Jednoho deštivého dne zastavujeme na malém parkovišti u železniční tratě, které sousedí se zarostlým pozemkem celkem velké továrničky.
Bereme vybavení a vyrážíme podél plotu obhlédnout situaci. Za plotem je vidět tovární hala, ovšem všechny dveře a okna jsou uzavřena. Déšť se mění ve vytrvalé, nepříjemné mrholení spojené se studeným větrem.
Přes...

Mlýn

21.08.2018

Jednoho dne mi kolega v práci prozradil, že v jistém městečku je na prodej mlýn, skládající se ze dvou budov - obytné části a samotného mlýna. A opravdu inzerát hlásil prodej mlýna s právem na náhon a celé to vypadalo hezky. Samozřejmě ne kvůli koupi.

Rukavičkárna

05.07.2018

Při našem výletu do Německa jsme si úplně náhodou po cestě všimnuli nenápadně vyhlížející továrničky ("vole čum, čum").
Po krátké debatě, která uvnitř povozu proběhla, byla její návštěva trojhlasně schválena.
Při zpáteční cestě jsme tedy zastavili poblíž a zrezlou bránou jsme se zanořili do areálu, který byl v provozu do roku 1998.
Komplex z venku...

Dotek Slunce

24.06.2018

Opatrně překračuji ostnatý drát natažený přes schodiště. Uprostřed je prohnutý a sešlapaný. Je vidět, že už neslouží jako zabezpečovací pomůcka.
Vycházím po žulových schodech pokrytých listím a větvičkami. S TheMelinem se ocitáme na přístupové verandě opuštěných lázní. Ohlížím se přes rameno. Budova lázní je sice obklopena dostatkem zeleně, ale...

Hotel Atlantis

03.06.2018

Studený vítr se mi opře vší silou do zad. Chlad mě pevně obejme kolem ramen. Povytáhnu si límec u bundy víc k bradě. Jako kdyby mě to mělo spasit. Rozmrzele si mumlám pod vousy, přemýšlím, jestli nebylo lepší zůstat doma, s knížkou a teplou vanou.
Kolemjdoucí nás míjí s pozdviženým obočím. Fakt sem zapadáme. Pánové div ne ve svátečním...

Kolem tohoto relativně rozsáhlého, potravinářského objektu jsem několikrát cestoval autobusem. Vždy jsem se snažil nahlédnout alespoň do dvora, ačkoli kolem je vysoká zeď a vrátnice s trvalou ostrahou.
Když jsem jednou při hledání na internetu náhodou narazil na několik fotografií z vnitřku, nedalo mi to. Jakmile byla vhodná příležitost, popadl jsem...

Laboratoře K2

25.05.2018

Meteorologové hlásí postupující větrnou smršť, na mnoha místech je kalamitní stav. S nedůvěrou sledujeme z oken poletující větvičky, ale nakonec zvědavost zvítězí, protože chceme vítr využít jako krytí.
Nasedáme do auta a vyrážíme.
Po cestě projíždíme přes několik vesnic, které jsou plné polámaných stromů, které mnohdy musíme objíždět. Topoly, vrby,...

Při zpáteční cestě z milované Šumavy zastavujeme u kovové brány s vysokou zdí. Vystupuji z auta a sleduji ji kritickým okem.
"No, a já půjdu kudy?" Přemýšlím nahlas, neboť gymnastika a šplh... no omluvenka to zkrátka jistila.
"Ty speciálně přes tu zeď," vysmívá se mi TheMelin a loví ze zadních sedaček svou výbavičku. "Já tu mám cestičku."...

Jako kdyby nějaká neznámá síla vysekla kus Černobylské zóny a násilím ho vetkla do české krajiny...
To bylo první co nás napadlo když jsme se na tomto místě octli.
Desítky slepých oken.. desítky prázdných bytů s ruskými novinami po stěnách a desítky příběhů rodin ruských vojáků...

Jedno z mála míst, kde klidně můžeme napsat místo, kde se nachází, respektive nacházelo. Komplex klášterních budov byl v roce 2016 srovnán se zemí.
Klášter byl vybudován kolem roku 1930 a sloužil řádu Milosrdných sester svatého Kříže. Po druhé světové válce se klášter spolu s nemocnicí stal internačním táborem pro Němce určené k transportu.
Sestry...