Výpravy
 

Původní využití objektu byl pivovar, jež byl v průběhu let přestavěn na mrazírny, ale co hlavně - za války byla do rozsáhlého podzemí přesunuta výroba leteckých vrtulí, samozřejmě v režii Němců...

V dřívějších dobách bylo v České Republice vybudováno několik záložních nemocnic, které měly sloužit jako traumacentra v případě potřeby. Ať už případné války, nebo při živelné katastrofě, či epidemii.
Článek o jedné z nich jsme již zveřejnili, konkrétně s názvem "Sekačka na sál". Pojďme se podívat na další z těchto objektů.
Na rozdíl od předchozí...

Brownfield "P"

26.03.2020

Cesta mne jednoho dne zavedla k dalšímu průmyslovému impériu. V současné době mizejícího neuvěřitelnou rychlostí.
Svého času jméno závodu mělo hlas nejen u nás, ale i ve světě. Projíždím tedy kolem vrátnice, která působí celkem nedobytně a hlavně se v oknech budovy svítí.
Mám v plánu do areálu proniknout odzadu a tak pokračuji v cestě. Náhle mne...

Zámek M.

25.02.2020

"Hm..." TheMelinovo obočí se kroutí pod náporem myšlenek. Znovu bere za kliku dveří a bez úspěchu opět zkouší zámek.
Pozoruji ho s mírným pobavením. Do nohou se mi zarývá chlad. Zastrčím hlavu mezi ramena, aby zbytečně neutíkalo cenné teplo. Podrážky bot se noří do křehkého sněhu.
Klika cvakne, ovšem dveře neletí.
"Vezmeme to okolo," usmívám se a...

Jednoho dne jsme si naplánovali výlet k tomuto již legendárnímu místu. Bývalý starobinec zvaný dům kolečkových křesel.
Cesta byla dlouhá, ale nakonec jsme se dostali v pořádku na místo a nedaleko našeho cíle zaparkovali.
S vybavením se přesouváme do zahrady, která je kompletně zarostlá popínavým břečťanem. Na místo nás vede vyšlapaná pěšinka. Po...

Laboratoře P.

03.11.2019

Jednoho podzimního dne jsme se rozhodli prozkoumat tento zajímavý objekt.
Začala mapová příprava a úvahy o tom kudy nejlépe k objektu.
Po příjezdu na místo jsme ihned slyšeli zpoza brány štěkot psů a bylo vidět i zaparkované vozidlo nejspíš hlídače.
Lehce nervózní jsme zapadli na úzkou cestičku a zmizeli v křoví. Plot na vyhlídnuté straně byl samá...

Na prohlídku tohoto rozlehlého průmyslového areálu jsem se chystal relativně dlouho. Bohužel je ochranka docela aktivní, proto jsem se rozhodl zaměřit pouze na jednu halu. Na tu, která je největší a nejlépe dostupná, ačkoli prohlídka celého prostoru mne velmi lákala.
Jakoby nic se blížím k vytipovanému místu pro překonání vysoké zdi. Vzduch je...

Ne vždycky se nám podaří v budově strávit tolik času, kolik bychom chtěli...
Zářným příkladem je tato krásná budova. Všem známý Císařský hotel se vypíná nad kolonádou a kostelem jako perla lázeňského města. Po několika letech opuštěnosti a chátrání se v jeho útrobách zdá se konečně něco děje. To nás neodradilo. Hnala nás myšlenka na známou výtahovou...

Při pročítání textů s důlní tématikou jsem narazil na zmínku o jisté elektrárně, která mne zaujala. Dozvěděl jsem se, že areál stále stojí, tak proč to nezkusit.
Při průjezdu kolem hlavní brány zpomaluji a snažím se zahlédnout hlídače, nebo kamery. Nevidím nic a tak dojíždím na vytipované místo za areálem. Nenápadně mizím v křoví a obcházím několik...

Zimní Zámek

11.03.2019

Dveře vrznou v pantech. Strčím hlavu dovnitř a rozhlédnu se vpravo i vlevo. Jen vítr se prohání v prázdné chodbě, dostává se sem velkým množstvím otevřených oken.
Vcházíme dovnitř. Sníh mi okamžitě začne odtávat z bot. Mrknu na TheMelina, tiše zavírá dveře. Vyměníme si krátké přikývnutí a pouštíme se do průzkumu.
Procházíme žilou tichého zámku. Nad...

Těžké sněhové vločky padají na břidlicové střechy - vybaví se mi hláška z mého oblíbeného filmu, když mi na rukáv kabátu usedne vločka a vpije se do látky. TheMelin na mě mávne zpoza rohu. Rychle se zvednu na nohy a přikrčeně se sunu za ním. Opírám se o chladnou stěnu zámku, která se na několika místech ve velkém drolí.

Spolu s Calwen opouštíme teplo domova a míříme do zataženého zimního dne. Naším cílem je dnes relativně malý objekt, o to více však zajímavý.
Cesta skrz opadané listnaté lesy v poklidu ubíhá. Konečně vidíme odbočku na vedlejší silničku. Auto zastavujeme u zákazu vjezdu relativně daleko od cílové lokace.
Teplota je lehce kolem nuly a vlhká zima...