Výpravy
 

Jedno z mála míst, kde klidně můžeme napsat místo, kde se nachází, respektive nacházelo. Komplex klášterních budov byl v roce 2016 srovnán se zemí.
Klášter byl vybudován kolem roku 1930 a sloužil řádu Milosrdných sester svatého Kříže. Po druhé světové válce se klášter spolu s nemocnicí stal internačním táborem pro Němce určené k transportu.
Sestry...

Krásný prázdninový den. 14 stupňů, zataženo a mírný déšť. Ideální na poleženíčko u vody. Proto vyrážíme na průzkum dalšího zajímavého místa - opuštěného areálu plicní léčebny.
Zastavujeme poblíž a v dešti vyrážíme obhlédnout situaci.
Nevypadá to z počátku dobře. Areál sice navazuje na les, ale některé budovy jsou přestavěny na bytovky a uvnitř se...

Již několikrát jsem na internetu viděl fotografie z monumentálních hal oné továrny. Vždycky jsem si říkal, že někdy třeba...
Jednoho dne jsem využil příležitosti a vyrazil. Zaparkoval jsem a vydal se na obhlídku.
Areál je obehnán kvalitním plotem a zdí. Zevnitř se ozýval sporadický štěkot psa. Byla neděle - tak byl celkem klid. Několikrát jsem...

"Pospěš..." Pobízí mě TheMelin. Oči mu těkají po okolí. S funěním se vyškrábu na plechovou střechu. Pravou rukou se chytám zábradlí a pokouším se vytáhnout nahoru. Nohy mě následují.
Odpolední ticho naplní plechové zadunění. Těžké podrážky se s plechovou střechou zřejmě moc nekamarádí.
TheMelin na mě třeští oči. "Potichu!"
"Promiň, promiň..." šeptám....

Obratný seskok z plotu do křovisek se mi moc nevyvedl. Málem jsem zůstala viset za nohu. Jen tak tak jsem to ustála a nepřivítala kopřivy obličejem. Z podřepu jsem se vydrápala na nohy dost rychle. A už chytám batoh, který mi podává TheMelin. Rozhlédnu se vlevo vpravo a následuji Dědka udupanou cestičkou. První tu rozhodně nejsme, tak doufáme, že...

Projíždíme tichým městečkem. Dnes už máme za sebou několik objektů, ale chuť objevovat je obrovská a čas je nám nakloněn.
Odbočuji z hlavní silnice a projíždím mezi rodinnými domky. Calwen se rozhlíží kolem. Vůbec to nevypadá, že jsme tu správně. Když tu najednou se na levé straně objeví několikapatrová budova s mrtvými okny v neudržovaném areálu....

Zastavujeme vedle silnice na malém plácku. Úspěšně trefuji autem všechny díry. Vypínám motor. Už z předběžného pohledu je jasné, že tohle na polobotky nebude. Vystupujeme. Provoz není naštěstí velký, tak snad nejsme moc nápadní.
Povedlo se mi zastavit kufrem přímo nad louží, takže vytahování pohorek a vybavení je trochu akrobatická záležitost (mimo...

Když kolem tohoto továrního komplexu procházíme poprvé, nemáme z něj dobrý pocit. Něco nám říká, ať dovnitř nechodíme. Pokračujeme tedy v cestě a užíváme si klidnou přírodu okolo.Zima uplynula jako voda a my se opět octli v těchto končinách naší země. Tentokrát již vybaveni na průzkum a továrna je jeden z našich cílů.
Komplex je zařízlý v údolí a...

"Počkáme, až ten pán přejde," povídá TheMelin a sedá si na betonovou zídku. Odtrhávám pohled od železné, zdobené brány a usedám vedle něho.
"Opravdu nenápadní," ušklíbnu se. Sedíme na zídce, deset kroků od hlavní silnice. Je horký letní den a my na sobě máme mikiny a dlouhé kalhoty. Nervózně si pohrávám s baterkou, TheMelin se plně soustředí na...

Pokračování článku o našem industriálním výletu....
Následuje Trafostanice.
Patrová budova plná vysokonapěťových kobek s podzemními kolektory kabelů. Uvnitř to čpí olejem a mazivy. Procházíme poměrně jednotvárné místnosti, které jsou pokryté rozvaděči. Větřím ukrytý prostor! Ve stěně je díra, kterou se protahuji do malého skladu/dílny.
Odblokuji dveře...

Poposednu si, upravím si pás. TheMelin se soustředí na řízení. A tak čtu, "opuštěná vila nese dva názvy. Prví byl podle rodiny, která objekt vlastnila a obývala jí do druhé světové války. Druhý zřejmě podle správce, který ji opatroval..." Zbytek textu přelétávám očima. Nakonec odkládám telefon do přihrádky.
Sleduji utíkající cestu. Slunce vylézá...

Zase jedno pošmourné ráno.V matičce měst plníme kufr auta vybavením a v mírném dešti vyrážíme. Dle předpovědi má být ideální počasí - mraky, mlha, déšť... Dnešní plán je jeden větší průmyslový areál bývalého dolu.
Jsme tři. Já, Calwen a Dědek. Cesta je docela dlouhá a tak plánujeme a rozebíráme situaci. Povídáme si o tom, co bychom tam mohli nalézt....