Chemické Šílenství I.

04.08.2022

Než začnu se samotným vyprávěním výpravy, rádi bychom se Vám všem omluvili za malou aktivitu zde na stránkách i na FB. Víme, že vás sem chodí každý den poměrně dost, čehož si nesmírně vážíme. Aktuálně máme priority malinko jinde, rodina, rekonstrukce, blížící se stěhování atd., takže na URBEX a fárání nezbývá čas. Máme každopádně nafoceno celkem dost materiálu do budoucna, takže definitivní útlum zatím neplánujeme. Snad se Vám budou následující alba a články líbit.

TheMelin  + Calwen


A teď už samotný článek.

Velmi brzy ráno, ještě za tmy dorážím na místo. Oklikou lesem se dostávám do zadní části areálu, který sloužil chemické výrobě. Jako cíl jsem si dnes vybral tři budovy, do kterých se postupně chci dostat. Zalehávám do malin a zkoumám situaci pod sebou. Mám celkem dobrý rozhled a celý prostor jako na dlani. Zdá se, že je zde dnes totální klid, což mi hraje do karet.

Jdu na to.

První budovu mám před sebou. Využívám brzké ranní hodiny, kdy většina okolí ještě spí. Hledám skulinku, kterou bych pronikl do potemnělé budovy. Po chvíli se mi daří najít pootevřené okénko. Škvírou pronikám dovnitř. Za oknem ovšem chybí podlaha. Nechci zapínat svítilnu, abych na sebe neupozornil. Pod sebou vidím pouze víko nějakénádrže kruhového tvaru. Chytám se potrubí vedoucího nad oknem a ručkuji po něm podél stěny až k místu, kde již podlaha je. Rychle seskakuji. Podlaha je kovová jak zjišťuji díky zadunění. Pomalu se vydávám na průzkum. Hledám místnost, kde by nebyla okna a já tam mohl v klidu počkat na rozednění. V jedné místnosti je pěkná rozvodna, kterou využívám jako základnu. Čekám několik desítek minut, než je v budově dostatečně vidět.

Rozbaluji foto výbavu a vyrážím po schodišti vzhůru. Chci začít odshora. Vrchní patro je plné nádrží s neznámým obsahem, který nechci zkoumat, barelů a palet s demontovanou technologií, hlavně elektromotory.

Sestupuji tedy o patro níže. Zde je to zajímavější. Je tu několik chemických reaktorů, po stěnách se plazí potrubí plné ventilů a kohoutů. Ve vzduchu je cítit zvláštní pach. Vedle reaktorů se nachází i malý velín, pěkně oddělený velkým oknem, aby bylo na výrobu pěkně vidět.

Vše je pěkně zachovalé, i když je vidět, že do budovy bylo nastěhováno mnoho materiálu, který byl demontován bůhví kde.

Sestupuji do přízemí. Tady nacházím jakýsi přistavený sklad náhradních dílů pro údržbu. Opět je tu spousta různých dílů, které netuším, k čemu sloužili, dokonce i jakýsi malý dopravník. Narážím na uzavřené dveře.

S velkou vervou beru za kliku a vkráčím do místnosti.

Do nosu mě udeří velice intenzivní zápach. Něco jako zapařené, shnilé houby. Mám co dělat abych udržel snídani v sobě. Vcházím do místnosti. Ajajajaj podlaha je pokrytá jakousi mazlavou hmotou a tak do místnosti spíše vjíždím.

Přede mnou stojí jakýsi stroj, nad jehož funkcí bádám. Nejspíš se jedná o baličku tabáku. Alespoň tedy dle popisků na tlačítkách.

Pobytu v této zapáchající místnosti mám už po krk tak fofrem zavírám dveře a z plna hrdla dýchám svěží vzduch prosycený "pouze" chemickými výpary.Nakonec vyrážím do suterénu.

Budova je umístěna ve svahu, takže to co jsem považoval za suterén je z druhé strany budovy přízemí.

Tento prostor je nejspíš aktivně využíván jako sklad všeho co je potřeba někam uklidit. Nacházím vše od starých zemědělských nástrojů, po jakési chemické aparatury. Všemu dominuje obrovská nádrž, nad kterou jsem před několika minutami balancoval při vstupu do budovy.

Vybíhám po schodišti vzhůru. Nacházím ještě jedno menší schodiště, které vede do skladu obalů. Několik palet lahviček ze skla i větších plastových lahví. Jedna z palet je vyklopená na schodiště. Přes tu hromadu se mi nechce sápat, bylo by to slyšet až ven. Zbývá mi ještě menší domek, který na budovu výroby přímo navazuje. Kromě prohnilé podlahy, která kryla schodiště do sklepa, nacházím menší archiv dokumentace a další údržbářský sklad, tentokrát zaměřený na elektro. Zbytek domku sloužil nejspíše jako zázemí zaměstnanců.

Naposledy procházím celou budovu, balím batoh a stejnou cestou mizím ven.

Dnes ale ještě nekončím....

/// Navštíveno několik let zpět. Celý areál je aktuálně solidně zabezpečen (i okna v prvních patrech) a trvale hlídán velmi ostrou ostrahou.

TheMelin

Galerie na našm fb jako vždy ZDE