Klášter Milosrdných sester svatého Kříže

22.05.2018

Jedno z mála míst, kde klidně můžeme napsat místo, kde se nachází, respektive nacházelo. Komplex klášterních budov byl v roce 2016 srovnán se zemí.
Klášter byl vybudován kolem roku 1930 a sloužil řádu Milosrdných sester svatého Kříže. Po druhé světové válce se klášter spolu s nemocnicí stal internačním táborem pro Němce určené k transportu.
Sestry sv. Kříže v areálu mohly zůstat do října 1950, pak byla jejich kongregace rozpuštěna. Na jejich místo přišli pohraničníci, kteří zde měli kasárny až do roku 1990.
Kostel jim sloužil jako tělocvična, vybavení bylo zničeno, presbytář poškodil požár. Největší škody však nehlídanému areálu způsobili až po sametové revoluci bezdomovci a vandalové.
Po roce 1990 stát klášter sice vrátil kongregaci Milosrdných sester, ta jej ale kvůli nedostatku finančních prostředků nutných k rekonstrukci brzy prodala.
Od roku 2005 objekt vlastnila společnost Beta Games. Původně plánovala přestavbu areálu na kasino, později na byty.
Stav objektu se postupně natolik zhoršil, že podle odborníků zřejmě nezbyla jiná možnost než demolice. Začít měla v létě 2015.
V srpnu 2015 pořádal Spolek na záchranu kláštera milosrdných sester v Chebu prodejní výstavu fotografií, jejíž výtěžek byl určen na záchranu kláštera. Výstava byla instalována v křížové chodbě františkánského kláštera v Chebu. Dne 10. října 2015 se v areálu kláštera poprvé po 65 letech konala církevní pouť.
Klášter se ale zachránit nepodařilo.
Na začátku dubna 2016 došlo k demolici památky. Klášter jsme navštívili úplnou náhodou při cestě do Německa a zdaleka jej vzhledem k absenci jakéhokoli vybavení celý neprošli, což nás doteď mrzí.

Zdroj informací Wikipedia.

Více fotek ZDE