Jaderné Pracoviště

24.10.2018

Spolu s Calwen opouštíme teplo domova a míříme do zataženého zimního dne. Naším cílem je dnes relativně malý objekt, o to více však zajímavý.
Cesta skrz opadané listnaté lesy v poklidu ubíhá. Konečně vidíme odbočku na vedlejší silničku. Auto zastavujeme u zákazu vjezdu relativně daleko od cílové lokace.
Teplota je lehce kolem nuly a vlhká zima zalézá za nehty. Svižným krokem mizíme po lesní cestě, ze které po čase uhýbáme tušeným směrem. Na zemi leží slabý, sněhový poprašek, který nám křupe pod nohami. Země je plná malinových šlahounů, ztěžujících cestu. Konečně zahledneme zrezivělý plot s ostnatým drátem. Postupujeme tedy podle něj, až nacházíme celkem velký otvor. Z této strany objekt zatím vypadá spíše jako větší vodárna. Je totiž pěkně zahrabán v zemi. Míjíme pobořený přístřešek a dostáváme se k přední části, kde již na vratech vidíme cedule varující před neviditelným zářením. Prostranství před budovou stále slouží jako skladiště materiálu blízké firmy a tak se raději krčíme za velkou plastovou nádrží.
Na vstupních dveřích vidíme mříž s visacím zámkem. Sklesle tušíme fiasko, ale pro jistotu se jdu na vstup podívat.
Zámek je jen nasazen a mříž hrubě doražena. Pomalu ji tedy otvírám a beru za kliku dveří, které jsou za ní. Dveře zdobí velká cedule "KONTROLOVANÉ PÁSMO".
Ozve se tiché zavrzání a dveře se otvírají. Mávám na Calwen, která je v mžiku u mne vyzbrojena baterkou.
Uvnitř už jen podle venkovního obhlédnutí moc světla nebude.
Přes malou předsíň se dostáváme do kanceláří, které jsou plné zajímavých předmětů, které sloužili k výzkumu a výrobě. Nacházíme nerezová pouzdra na vzorky, plnou skříň laboratorního skla všemožných tvarů a také dokumentaci, kterou Calwen okamžitě studuje. Jako hráč hry S.T.A.L.K.E.R. si chrochtám blahem. Z kanceláří postupujeme chodbičkou, ve které je u stropu umístěn jeřáb, ze kterého visí masivní hák.
Na levé straně se šklebí mezera vedoucí do další místnosti, ve které je naprostá tma. Těžká olověná vrata se otvírají pomocí silných závitových tyčí. Výmluvně z nich svítí symbol radioaktivity. Podíváme se po sobě a protahujeme se dovnitř.
Místnost evidentně sloužila k ozařování vzorků ve vodě. Přes celou šířku je vyvýšené "podium" ve kterém jsou dva nerezové bazénky, nad kterými je opět jeřáb s hákem. Hloubku bazénku odhadujeme přes 3 metry. Calwen si prohlíží další variantu závěsného, nerezového pouzdra.
I když zde již nic aktivního nezůstalo, raději prostor opouštíme a přes kanceláře jdeme na druhou stranu. Čeká nás další temná místnost. Tentokrát naprosto šílená. Kužel světla osvětluje přístroj, který jsem neviděl nikdy před tím, ani po tom. Jedno je jisté, Potřebovalo to elektřinu. HODNĚ elektřiny. Fascinovaně hledíme na obrovský blok nejspíše baterií, které jsou pospojovány měděným pásem. Baterie jsou umístěné v ocelové konstrukci od země až ke stropu. Jako tepny z nich visí svazky kabelů, které jsou všemožně napojeny na přístroj před nimi.
V místnosti je opět jeřáb a ještě jeden zvláštní přístroj stojící v rohu, jehož určení si netroufám ani odhadnout.
Po zemi se povaluje několik transformátorů a další zbytky vybavení. Osvětlujeme místnost a fotíme několik fotografií.
Je to úplně jiné místo, než jsme zvyklí. Ačkoli není rozlohou velké, zanechalo mnoho dojmů.
Potichu jej opouštíme, zavíráme za sebou dveře a opět mizíme v lese. Tentokrát cestou, která je oproti přístupu jako procházka...

TheMelin

Kompletní galerie na našem FB ZDE