Gear Bag - Singing Rock. Bágl do nepohody
GEAR BAG 50L
Dnešní menší recenzi bych rád věnoval jedné součásti výstroje, na kterou kladu celkem vysoké nároky.
Řeč dnes bude o batohu/transportním vaku pro podzemní výpravy.
Za dobu, co jezdím zkoumat opuštěné doly, což už je nějaký ten pátek, jsem měl možnost vyzkoušet hromadu různých variant nošení materiálu. Ať už se jednalo o obyčejné batohy na turistiku levnějších kategorií nebo o transportní batohy na nářadí z obchodu s pracovními oděvy, případně originální jeskyňářský speleovak.
Postupně jsem narážel na nevýhody jednotlivých řešení:
Turistický batoh – spousta nepotřebných kapsiček, popruhů a šňůrek, které se brzy urvou, nemluvě o špatné možnosti batoh vyčistit. Jo a vlastně to není ani vodotěsné J
Transportní batoh na nářadí je vlastně podobný speleovaku. Zavírání je na zatáhnutí, zářivě žlutá barva… Bohužel po dvou akcích se mi urvaly popruhy.
Speleovak…. Co na to říct, má sice cool nášivku s netopýrem, ale v první řadě mi nevyhovuje jeho systém uzavírání. Zatažení a zavázání šňůrkou je sice super, ale pořád je tam velká šance, že voda nateče dovnitř vrchem třeba při zdolávání dlouhých žebříků. Nepromokavost pytle pak zaručí uvnitř pěkné jezírko. Putoval tedy také na smetiště dějin.
Po měsících horečného blouznění a vymýšlení nesmyslů se mi povedlo objevit u mého oblíbeného výrobce vybavení produkt, kterému jsem hned po první akci řekl ANO po všech směrech.
Řeč povedeme o GEAR BAGU od firmy Singing Rock.
Nejdřív pár ofišl parametrů:
Hmotnost: 715g
Plně omyvatelný a vodotěsný (myšleno samozřejmě pokud nepotopím zavírání, aby mne někdo nehnal na pranýř za rozmáčený mazanec po přeplavání Mácháče s vakem na zádech)
Minimální počet švů
Madlo na spodní straně vaku pro vysypání obsahu
Kapsa ve víku
K dostání ve velikosti 35 a 50 litrů
Barvy: černá, žlutá a červená
Materiál: PVC
(v době kdy jsem jej kupoval, existovala pouze 50l verze ve
žluté a červené)
Protože sebou do podzemí tahám hromadu věcí potřebných i naprosto zbytečných, okamžitě jsem sáhnul po 50l verzi.
Jeden z důvodů, proč jsem si vybral právě tento vak, je zavírání. Jo! Konečně něco, co zatáhnu klasickou brzdou na provázku a celé překlopím nepromokavým víkem, které zacvaknu na trojzubec!
Materiál bych pohmatově a pocitově přirovnal k odolným člunům pro sjíždění divoké vody.
Hned na první akci jsem bágl naplnil vercajkem – tehdy jsem ještě nefotil a vyrazil na Slovensko rubat do okolí Banské Štiavnice minerály. Naložený batoh mívám obvykle váhově někde mezi 15- 20 kg a i při této hmotnosti se nosí celkem pohodlně. Můžou za to celkem široké popruhy, které dobře sedí.
Někoho možná zklame absence jakéhokoli zádového systému, nebo bederního pásu, ale safra, vždyť je to bágl do podzemí a pro práci, tam by tě to jen omezovalo a pořád by ses někde zadrhával… Při skládání materiálu do batohu to chce tedy přemýšlet, špatně uložené kladivo nebo ostrý roh ti pak při špatném uložení dokáže pěkně potrápit záda.
Když si tohle všechno ale vychytáš tak získáš dříče, který
vydrží opravdu hodně.
Nicméně pro práci ve výškách, případně arboristiku chápu, že někoho může mrzet absence nějakého oka třeba na boku vaku na rachlé cvakání výstroje a karabin. Nicméně beru to ze svého pohledu a použití.
Často bágl vytáhnu na povrch totálně od bláta, není nic jednoduššího, než ho čapnout za vrchní oko a protáhnout třeba mokrou trávou, nebo hezky doma na dvorku umýt hadicí. Bláto z něj jde dostat opravdu dobře. Jak už bylo zmíněno, minimum popruhů je tu ku prospěchu.
Díky odolnému materiálu vydrží bez problémů různé tahání skrz závaly a ostré hrany kamenů, ale i důlních výztuh a výdřev.
Ve víku je kapsička na suchý zip pro nějaké drobnosti, třeba baterie, složenou důlní mapu, tatranku….
Popruhy i horní "oko" na zavěšení velice dobře drží. Již několikrát jsem měl vak zavěšený na laně pod sebou, aby nepřekážel při sestupu a výstupu v úzkých místech a nikdy jsem si nevšiml jediného uvolnění švu.
Během let co jezdím si "gearbag" pořídila většina kamarádů,
takže při poslední akci se nás sešlo 7 (!!!) se stejným vakem. Byla pak celkem
komická situace při transportu batohů v podzemí, kdy si v řetězu
podáváte jeden a ten samý batoh pořád dokola.
V současné době se mi do padesátky celkem pohodlně
vejde vybavení na fotografování včetně stativu, vercajk na rubání i nějaký ten
proviant, případně 30m lana
Po cca 4 letech používání se mi povedlo oddělat zapínací trojzubec, který bohužel nešel jako náhradní dokoupit. Zavírání jsem tak řešil kusem drátu. Po několika extra blátivých akcích se bohužel ochodil i suchý zip na kapsičce. Tady bych to řešil asi jinak. Buď nějakým pevným zipem, nebo aby kapsa byla na nějaké masivnější cvočky. I síťku bych asi nahradil odolnějším matrošem. Tak jsem pořídil nový kus. Oddechl jsem si, že i za ty roky nedošlo k nějakému "ošizení" výroby, jak se občas někde stane, kdy si koupíš stejný produkt a zjistíš, kde se šetřilo…
Nicméně produkt mohu jen a jen doporučit. Za cenu do 2000Kč
dostanete kvalitně zpracovaný vak, u jehož návrhu a volby materiálu někdo
opravdu přemýšlel. Nevím o nikom z přátel, že by se mu třeba utrhl popruh,
nebo se mu povedlo materiál vaku rozervat.
TheMelin
Vak v pohodě zvládá i brodění vodou
Během pár akcí získá příjemnou patinu :-)